Cilt kanserinden korunmak için 7 öneri

 

Cilt kanseri, yalnızca, yaz aylarında değil; yılın her ayında oluşabilme riski olan ciddi bir kanser türüdür. Diğer kanser türlerinden farklı olarak, cilt kanseri, vücudumuzun, gözlemleyebildiğimiz yerlerinde – derimizde – oluştuğu için erken teşhisi çok daha kolay bir hastalıktır. Cilt kanserinden korunmak için:

1- SOLARYUMDAN UZAK DURUN

Bronz bir tene sahip olmayı pek çoğumuz isteriz ancak bunu suni yollarla yapmak, cildimize çok büyük zararlar vermektedir. Solaryum cihazları, güneşin zararlı UVA ışınlarının – hatta güneşten 4-5 kat daha yoğun – yapay halidir. Cildimizin erken yaşlanmasına ve özellikle de cilt kanserine neden olan UVA ışınlarından cildimizi korumak için solaryumdan uzak durmalıyız.

2- GUNESTEN KORUNUN

Özellikle yaz aylarında güneş ışınlarının dik açıyla geldiği 10:30 ile 17:00 saatleri arası güneş ışınlarının en tehlikeli olduğu zaman dilimidir. Bu saat aralıklarında mümkünse güneşe çıkmayın ya da yüksek koruma faktörlü günes kremi kullanın.

3- YEDİKLERİMİZE DİKKAT

Beta-karoten, E ve C vitamininden zengin gıdalar, cilt kanserine karşı cildimizi korur. Havuç, zeytinyağı, nar, ananası ve limon gibi gıdaları tüketmeye özen gösterin.

4-MEVSİMLERE DİKKAT

Güneş ışınları, yalnızca yaz aylarında değil, kış aylarında da son derece etkili ve tehlikelidir. Özellikle, karlı günlerde (kar, güneş ışınlarını yansıtır) güneş kremi sürmeden dışarı çıktığınızda cildinizde ciddi güneş yanıkları olabilir.

5- TEN RENGİNE GÖRE KREM SEÇİMİ

Özellikle açık tenli kişiler için cilt kanseri riski daha yüksektir bu nedenle beyaz tenli kişilerin, esmer bireylere göre daha yüksek koruyucu faktötlü güneş kremi kullanmaları önerilmektedir. SPF - GKF (Gunes Koruma Faktörü) - 40 ve üzeri açık tenli kişileri güneşin zararlı ışınlarına karşı korumaya destek olacaktır.

6- CİLDİNİZİ TAKİP EDİN

Cilt kanserinin en önemli belirtileri, yeni oluşan çil ve benlerdir. Dönem dönem vücudunuzu kontrol etmeniz, yeni çıkan çil ve benlerinizi takip etmeniz ve şüpheli bir durum olduğunda doktorunuza basvurmanız, erken teşhis noktasında hayati önem taşır. Kafa derinizi de kontrol etmeyi unutmayın!! Kendi kendinize cilt kontrolünüzü nasıl yapacağınızın cevabı aşağıdaki linkte:

 http://www.turkkanserdernegi.org/cancer_types_submenu.php?id=17

 

7- CİLT KANSERİ TESTİNİZİ YAPIN

http://www.turkkanserdernegi.org/cancer_types_submenu.php?id=18

 

AYIN VİDEOSU

Meme kanserinde erken tanı ve bilmek istediğiniz herşey.

Diğer Videolar

YALNIZ DEĞİLSİNİZ

Hikayelerimizi Paylaşalım

Haydi Sende Paylaş