KANSER > KANSER TÜRLERİ ► Kolorektal Kanser ► Erken Teşhis, Tanı ve Evreleme

Erken Teşhis, Tanı ve Evreleme


Kolorektal Kanser Tarama Testleri

 

Tarama testleri, hastalığın semptomları görülmeyen kişilerde kanser araştırması yapmak amacıyla kullanılır. Birçok durumda bu testler, kolorektal kanserlerin erken evrede bulunmasını ve tedavinin iyi sonuç vermesini sağlayabilir. Ayrıca trama testleri, doktorların kansere dönüşebilecek polipleri tespit etmesine ve çıkarmasına olanak vererek bazı kanserlerin önlenmesine yardımcı olabilir.

Polipler ve kolorektal kanserin taranmasında kullanılan testler 2 ana gruba ayrılır: 

 

·         Kolorektal polipleri ve kanseri tespit edebilen testler: Bu testler,rektumun içine yerleştirilen bir skop ile kolonun incelenmesiyle veya özel röntgen testleri ile yapılır. Kanser haline gelmeden önce bulunan polipler çıkarılabilir, böylece bu testler kolorektal kanseri önleyebilir. Bu testlerin tercih edilme sebebi mümkün olduğunda ve siz onları istediğinizde yaptırabilmenizdir.

 

·         Özellikle kanseri tespit eden testler: Bunlar, kanser belirtileri için dışkı (katı vücut atıkları) testlerini içermektedir. Bu testlerin yaptırılması daha kolaydır, ancak polipleri bulma olasılıkları daha azdır.

 

Kolorektal Polipleri ve Kanseri Tespit Edebilen Testler

 

Esnek Sigmoidoskopi (flex-sig)

 

Sigmoidoskop, yaklaşık bir parmak kalınlığında, ince, esnek, ışıklı bir tüptür. Rektum yoluyla kolonun alt kısmının içerisine yerleştirilir. Bu şekilde doktorun rektum ve kolonun bir bölümünde kansere veya poliplere bakmasına olanak sağlar.

Boru, yaklaşık 60 cm uzunluğunda olduğundan, doktorun yalnızca kolonun yarısını görebilmesi mümkündür. Bu test, kolonun içine hava verildiği için rahatsız edici olabilir, ancak acı verici olmamalıdır.

 

Testten önce, alım şeklini değiştirmeniz gerekebildiğinden, doktorunuza kullandığınız ilaçları bildirmeniz gereklidir.

Aynı zamanda kolon ve rektumu temizlemek için bazı ilaçlar da almanız gerekecektir. Bu şekilde doktor, yüzey dokusunu açıkça görebilir.

Küçük bir polip bulunursa doktor onu bu test sırasında çıkarabilir. Bu işlem, skop vasıtasıyla kullanılan araçlarla yapılabilir.

Flex-sig sırasında, adenom polip veya kolorektal kanser bulunması durumunda kolonun geri kalan bölümünde polip veya kanser araması amacıyla kolonoskopi yapılması gerekir.

 

Sigmoidoskopi genellikle 10 ile 20 dakika arasında sürer. Çoğu kişiye bu test sırasında uyumaları (uyuşmaları) amacıyla ilaç verilmesi gerekmez, ancak bu doktorunuzla görüşebileceğiniz bir seçenek olabilir.

Uyuşturma, testin daha kolay yapılmasını sağlayabilir, ancak kendinize gelmeniz biraz zaman alacaktır ve testten sonra birinin sizi eve bırakması gerekecektir.

 

Kolonoskopi

 

Kolonoskop, sigmoidoskopun uzun versiyonudur. Aynı şekilde kullanılır, ancak doktorun tüm kolonu görmesine olanak verir. Polip bulunduğunda doktor onu çıkarabilir. Normal görünmeyen durumlarda,biyopsi yapılabilir. Bunu yapabilmek için küçük bir doku parçası kolonoskopla dışarı alınır.

Daha sonra doku,  kanser hücrelerinin bulunup bulunmadığının tespit edilmesi amacıyla laboratuvara gönderilir.

 

Kolonoskopi, hastane polikliniğinde, klinikte veya doktorun muayenehanesinde yapılabilir.

 

Testten Önce:  Kolon ve rektum, boş ve temiz olmalıdır. Belirli bir süreyle yemek yemenize izin verilmeyecek, kolon ve rektumu temizlemek için bazı ilaçlar almanız gerekecektir. İlaçlar genellikle testten bir gün önce verilir ve sabahtan bir lavman yapılması gerekebilir.

Size  ne yapmanız gerektiği konusunda kesin talimatlar verilecektir. Eczaneden bazı özel malzemeler ve laksatifler (müshil ilaçları) almanız gerekebildiği için birkaç gün öncesinden bu yazıları dikkatle okumanız gereklidir. Herhangi bir konudan emin değilseniz, doktorun muayenehanesini arayarak hemşire ile her şeyin üzerinden adım adım geçebilirsiniz.

 

Test öncesinde, alım şeklini değiştirmeniz gerekebildiğinden doktorunuza kullandığınız ilaçları bildirmeniz gereklidir.

Birçok kişi, muayeneden önceki geceyi büyük olasılıkla tuvalette geçireceğinden,lavmanı testin en kötü parçası olarak görmektedir.

Bunlara ek olarak, size testten belirli bir süre öncesine kadar kaçınılması gereken gıdalar gibi diğer talimatlar da verilebilir.

 

Test Sırasında:  Test, tek başına genellikle 30 dakika kadar sürer, ancak polip bulunması ve çıkarılması durumunda daha uzun sürebilir.

Test başlamadan önce, rahat ve uykulu hissedebilmeniz amacıyla size damar yoluyla ilaç verilecektir.

Uyanık olabilirsiniz, ancak neler olduğunun farkına varmayacaksınız ve büyük olasılıkla daha sonra testi hatırlamayacaksınız. Birçok insan, testten sonra eve vardığında tamamen uyanık olacaktır.

 

Küçük bir polip bulunduğunda, doktor onu çıkarabilir.

Doktorunuzun daha büyük bir polip veya tümör görmesi ya daanormal bir şey olması durumunda, biyopsi yapılabilir.

Bunu yapabilmek için küçük bir doku parçası kolonoskopla dışarı alınır. Dokunun kanser, iyi huylu oluşum (kanser değil) veya inflamasyon sonucu olup olmadığını görmek amacıyla mikroskop altında inceleme yapılır.

 

Testten Sonra:  Test sırasında kullanılan ilaç, sizi halsiz bırakabildiğinden testten sonra birinin sizi eve bırakması gerekecektir.

Birçok doktor sizi eve bildiğiniz birinin getirmesini (taksi değil) isteyecektir. Bazı insanlarda, testten sonra bir süre gaz ağrıları ve kramp oluşabilir, ancak ilaçların etkisi geçtikten sonra çoğu kendini iyi hisseder.

 

Olası Sorunlar:  Bazı durumlarda, test sırasında kullanılan ilaçlardan kaynaklanan tansiyon düşüklüğü veya kalp ritminde değişiklikler yaşanabilir, ancak bunlar nadiren çok fazla ciddiyet taşır.

Kolonoskopi sırasında bir polip çıkarılmış veya biyopsi yapılmışsa, testten sonra bir veya 2 gün süreyle dışkıda kan görülebilir.

 

Kolonoskopi güvenli bir testtir, ancak nadiren kolonoskop kolon veya rektum duvarınının yırtılmasına yol açabilir. Bu,perforasyon (delinme) olarak adlandırılır. Bu ciddi bir sorun olabilir ve düzeltmek için cerrahi işlem gerekli olabilir.

 

Çift Kontrastlı Baryum Lavmanı

 

Bu test aynı zamanda, DCBE veya düşük GI serisi olarak da adlandırılır. Test için, kolonu kısmen doldurmak ve açmak için kireçli bir sıvı madde kullanılır.

Daha sonra, kolonu genişletmek için hava pompalanır. Bu şekilde, iyi röntgen resimleri alınması sağlanır. Bir alan normal görünmüyorsa kolonoskopi yapılması gerekecektir. Bu test için yapılan hazırlıklar, kolonoskopiye (yukarıdaki) çok benzemekle birlikte DCBE için size, uyuşmanız için ilaç verilmeyecektir.

Bu testin yapılması 30 ile 45 dakika arasında sürecektir. Küçük, esnek bir boru, rektum içerisine yerleştirilir ve kolonu kısmen doldurmak ve açmak amacıyla baryum sülfat pompalanır. Kolon, baryumla yaklaşık yarıya kadar dolduğunda, baryumun kolon boyunca yayılması için röntgen masası üzerinde döndürülürsünüz. Daha sonra, aynı boru aracılığıyla kolon içerisine hava pompalanır.

Bu durum rahatsızlığa neden olabilir ve bir bağırsak hareketi yaşamış gibi hissedebilirsiniz. Testten sonra, şişkinlik veya kramp yaşanabilir ve büyük olasılıkla test yapıldıktan kısa bir süre sonra bağırsaklarızı boşaltma gereksinimi hissedeceksiniz.

Baryum, birkaç gün boyunca kabızlığa neden olabilir ve tüm baryum dışarı atılana kadar dışkınız gri veya beyaz görünebilir.

 

 

Sanal Kolonoskopi

 

Bunu, süper röntgen veya gelişmiş kolon BT taraması olarak düşünebilirsiniz. Siz masada uzanırken, CT tarayıcı sizin etrafınızda dönerek çok sayıda resim çeker.

Bilgisayar, bu resimleri kolon ve rektum dilimli görüntüleriolarak birleştirir. Sanal kolonoskopi (aynı zamanda CT kolonografi olarak da adlandırılır), doktorun polip veya kanser aramasına olanak veren, kolon ve rektumun içerisinden 2 boyutlu röntgen resimleri ve bir 3-D “Uçuş” görünümü oluşturan özel bilgisayar programlarının kullanılmasını kapsar.

 

Bu test, kolon veya rektuma skop yerleştirilen testleri istemeyen bazı insanlar için yararlı olabilir. Oldukça hızlı bir şekilde yapılabilir ve uyuşturmak amacıyla ilaç almanız gerekmez. Bu test, kolon içerisine kolonoskopi benzeri skop yerleştirmek anlamına gelmemekle birlikte yine de aynı türde lavmana gerek duyulacak ve kolonu havayla doldurmak için rektuma kısa bir boru yerleştirmesi gerekecektir.

Bu testte, polip veya diğer sorunların görülmesi durumunda büyük olasılıkla onları çıkarmak veya daha iyi bir görüntü elde etmek amacıyla kolonoskopiye gerek duyulacaktır.  

 

Özellikle Kolorektal Kanser Bulma Testleri

 

Bu testler, dışkıda az miktarda gizli (anlaşılmaz) kan tespit etmek amacıyla kullanılır. Bu testler, genellikle evde yapılabildikleri için daha kolay bulunmaktadır. Ancak, poliplerin bulunmasında yukarıda açıklanan testler kadar iyi değillerdir ve bu tarama testlerinden birinde pozitif sonuç elde edilirse büyük olasılıkla kolonoskopi benzeri bir testin yapılması gerektiği anlamına gelecektir.

 

Bu testler,aşağıdaki gibi farklı adlara sahiptir:

 

·         FOBT (dışkıda gizli kan testi)

·         FIT (dışkıda immünokimyasal test)

·         iFOBT (dışkıda immüanokimyasal gizli kan testi)

 

Test için bir laboratuvara gönderilecek dışkı numuneleri (bağırsak hareketi) alınmasının gerekli olması bakımından, bunların tümü birbirine benzer. Numunelerin alınmasındaki kesin yöntem ve numunelerin laboratuvarda incelenmesi bakımından farklılık gösterirler.

 

Bu testlerden birini yaptırıyorsanız, doktor veya hemşire, önceden yapmanız gerekenler (yediğiniz ve içtiğiniz şeylerde veya aldığınız ilaçlarda kısıtlamalar olabilir)  ve numuneleri almak konusunda kesin talimatları içeren bir kit verecektir.

 

Kitlerin verildiği bazı kişiler, talimatları doğru olarak takip etmedikleri endişesiyle testi kesinlikle yapmaz veya onları doktora vermez. Yapmanız gerekenlerle veya numune almakla ilgili sorularınız varsa doktorunuz veya hemşirenizle konuşmalısınız. En önemlisi testin yapılmasıdır.

 

Bu testlerin çoğunun her yıl yapılması gereklidir ve daha önce belirtildiği şekilde laboratuvarda sorun tespit edilmesi durumunda, kolonoskopi gibi daha fazla testin yapılması gereklidir.

 

Kolorektal Kanserin Önlenmesi veya Erken Tespit Edilmesi

 

Kolon kanseri, henüz kanser olmayan bir oluşumla (polip) başlar. Testler, doktorunuza bir sorun olup olmadığını gösterir ve bazı testler kanser haline gelmeden önce poliplerin tespit edilmesini sağlayabilir. Polipleri alınan insanların çoğu, kesinlikle kolon kanseri olmaz.

Eğer kolon kanseri bulunursa erken teşhis edildiğinde tedavi ile atlatma şansınız vardır. Test, erken bulunmasını sağlayabilir.

 

Amerikan Kanser Derneği, test yaptırmanınkolorektal kanserin önlenmesi için  (yalnızca erken teşhis etmek değil) önemli bir neden olduğuna inanmaktadır. Poliplerin bulunması ve çıkarılması, bazı insanların kolorektal kanserine yakalanmasını engeller. Eğer size uygunsa ve yaptırmak istiyorsanız, polip ve kanserin bulunmasını sağlayan testler ilk tercihiniz olmalıdır.

 

Doktorlar, yaptırmanız gereken testler ve bunların hangi sıklıkta yapılması gerektiği ile ilgili olarak sizinle konuşurken, birçok noktayı dikkate alacaklardır. Bu faktörler arasında kolorektal kanser riskinizin orta, yüksek veya çok yüksek olması yer alır. Yüksek veya çok yüksek risk altında olduğunuzda kullanılan test türü ve ne sıklıkta yapıldığı polip, kanser, diğer bazı hastalıklar kadar aile öykünüze de bağlı olacaktır.

 

Genel olarak, kolorektal kanser riski ortalama düzeyde bulunan kadın ve erkekler, 50 yaşında tarama testlerine başlamalıdırlar. Sizin için en iyi tarama planını seçebilmek amacıyla doktorunuzla kendi sağlığınız ve ailenizin sağlık öyküleriyle ilgili olarak konuşmanız gereklidir.

 

 


Son Tıbbi Değerlendirme: 05/06/2012

Son Düzenleme: 17/01/2013

 

 

Kolorektal Kanser Nasıl Teşhis Edilir?

 

Kolon kanserinin başlangıç evresindeki insanların çoğunda semptomlar görülmez.Semptomlar genellikle ilerlemiş hastalıkta görülür.Tarama sonucunda endişe verici durumlar ortaya çıkması veya semptomlar görülmesi durumunda daha fazla test yapılması gereklidir.

 

Kolorektal Kanserin İşaret ve Semptomları

 

Aşağıdakilerden herhangi birini yaşamanız durumunda doktoru ziyaret etmelisiniz:

·         Bağırsak alışkanlıklarında ishal, kabızlık veya birkaç günden fazla süren dar dışkı gibi değişiklikler.

·         Tuvalete girildikten sonra kaybolmayan doluluk hissi.

·         Rektal kanama, koyu dışkı veya dışkıda kan (dışkı çoğunlukla normal görünmesine rağmen).

·         Kramplar veya mide ağrısı.

·         Zayıflık ve yorgunluk.

·         Beklenmeyen kilo kaybı.

 

Bu semptomların çoğu, sıklıkla kolorektal kanser dışındaki nedenlerden kaynaklanır.Buna rağmen söz konusu sorunlardan herhangi birini yaşamanız durumunda, gerektiğinde nedeninin bulunması ve tedavi edilmesi amacıyla zaman kaybetmeden doktora gitmek önemlidir.

 

Kolon veya rektum kanserinden şüphelenmek için herhangi bir neden bulunduğunda ,hastalığın gerçekten var olup olmadığını ve varsa ne kadar yayıldığını öğrenmek amacıyla daha fazla test yapılması gerekir.Bu testlerin bir kısmı, semptomların bulunmadığı kişilerin taranmasında kullanılanlarla aynıdır.

 

 

Hastalık Öyküsü ve Fiziksel Muayene

 

Doktorunuz, size sağlığınızla ilgili sorular soracak, aile öykünüz üzerinde konuşacak ve tam bir fiziksel muayene yapacaktır.

 

Kan Testleri

 

Doktorunuz, kolorektal kanseri olup olmadığınızı öğrenmeye yardımcı olması için bazı kan testleri isteyebilir. Kolorektal kanser olan kişilerde genellikle tümörde kanama olması nedeniyle kırmızı kan hücrelerinin sayısı düşüktür (anemi).Kolorektal kanser karaciğere yayılabileceği için karaciğer fonksiyonlarını kontrol etmek amacıyla kan testleri gerekebilir.

 

Kanda, tedavinin ne kadar sonuç verdiğinin görülmesine yarayanbaşka maddeler de (tümör markörleri denir) bulunmaktadır.Ancak bu tümör göstergeleri, daha önce kanser tespit edilmemiş ve sağlıklı görünen kişilerde kanserin tespit edilmesinde kullanılmaz.Bunlar, çoğunlukla kolorektal kanser tedavisi uygulanan kişilerin takip edilmesi amacıyla kullanılır.

 

 

Kolorektal Polip veya Kanser Arama Testleri

 

Semptomlar, fiziki muayene sonuçları veya kan testleri, kolorektal kanser olabileceğini işaret ediyorsa, doktorunuz daha fazla test yapılmasını isteyebilir.

 

Biyopsi ve Numunelerin Laboratuvar Testi

 

Doktor, biyopside skop vasıtasıyla geçirilen özel bir aletle dokudan küçük bir parça çıkarır.Bu işlem, kolonoskopi sırasında gerçekleştirilir.Biyopsi, kolon veya rektumun normal görünmeyen herhangi bir bölümünde yapılacaktır.

Doku, kanser bulunup bulunmadığının görülmesi amacıyla mikroskopla incelenmek üzere laboratuvara gönderilir. Diğer testler kolorektal kanseri ihtimalini gösterirken, emin olmanın tek yolu biyopsidir.

 

Bunlara ek olarak, biyopsi örnekleri üzerinde kanser ile ilgili daha fazla bilgi elde etmek için diğer laboratuvar testleri yapılabilir. Doktorlar, kanser hücrelerinde kanserin en iyi şekilde tedavi edilmesini etkileyebilecek belirli gen değişikliklerini de inceleyebilir.

 

Görüntüleme Testleri

 

Aşağıda açıklanan testler, vücudunuzun iç kısmının resimlerinin çıkarır.Görüntüleme testleri birçok nedenle yapılabilir.Bir bölgenin kanser olup olmadığına, kanserin ne kadar yayıldığının öğrenilmesine veya tedavinin sonuç verip vermediğinin öğrenilmesine yardımcı olmak amacıyla da yapılabilirler.

 

Bilgisayarlı Tomografi (BT veya CAT) Taraması

 

CT taraması, daha sonra ayrıntılı bir resim oluşturmak için bilgisayar tarafından birleştirilen vücudun birçok resmini çekmek amacıyla röntgen ışınları kullanır.

CT taraması, genellikle kanserin karaciğer, akciğer veya diğer organlara yayılmış olup olmadığını gösterebilir.CT taramaları, röntgenden daha uzun sürebilir. Hasta, CT taraması yapılırken masa üzerinde hareketsiz olarak uzanmalıdır.İncelenen alanın anahatlarını çizmeye yardımcı olması için damara kontrast renkte boya verilebilir veya özel bir içecek kullanılabilir.

Bu boya bir miktar kızarıklığa (kırmızılık ve sıcaklık hissi) neden olabilir.Bazı insanlar alerjiktir, kurdeşen dökerler veya nadiren nefes darlığı ve tansiyon düşüklüğü gibi daha ciddi reaksiyonlar verirler.Herhangi bir alerjiniz varsa veya daha önce röntgenlerde kullanılan kontrast boyalara karşı reaksiyon verdiyseniz, doktorunuzu bu konuda bilgilendirin.

 

CT taramaları, aynı zamanda tümör içerisinde biyopsi iğnesini yönlendirmek amacıyla da kullanılabilir.Bunun yapılması için hasta, CBT masasında uzanırken bir radyolog, biyopsi iğnesini cilt ve kitle üzerinde hareket ettirir. Daha sonra küçük bir doku parçası veya ince silindirik doku çıkarılır ve mikroskop altında incelenir.

 

Ultrason

 

Ultrason, vücudun iç kısmının resmini çıkarmak için ses dalgaları kullanır.Genellikle, hamilelik sırasında bebeği incelemekte kullanıldığı için çoğu kişi ultrasonu bilir.

Bu yapılması kolay bir testtir.Hasta, masa üzerinde uzanırken bir tür çubuk bel yüzeyindeki cildin üzerinde hareket ettirilir.

Kolon veya rektum kanseri olan kişilerde, iki özel türde ultrason kullanılabilir.Birinde, ses dalgaları yayan çubuk kanser aramak ve yakındaki organ veya dokulara yayılıp yayılmadığını görmek amacıyla rektum içerisine yerleştirilir.

Ameliyat sırasında kullanılan diğer testte, çubuk, kanserin yayılıp yayılmadığını görmek amacıyla karaciğerin yüzeyine karşı yerleştirilir.

 

Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) Taramaları

 

CT taramaları gibi, MRI’lar da gövdenin enine kesitini gösterir.Ancak, MRI resim çekmek için radyasyon yerine radyo dalgaları ve güçlü mıknatıslar kullanır.

CT taramalarına benzer şekilde kontrast boya kullanılabilir, ancak tüm MRI’lar için bu gerekli değildir.MRI taramaları, bazı durumlarda kanserin yayılmış olabileceği karaciğer içerisindeki bölgelerin incelenmesinde yararlıdır.

Aynı zamanda, rektum kanserlerinin yakın dokulara yayılmış olup olmadığını öğrenmesinde doktora yardımcı olabilir.MRI’lar CT taramalarından daha uzun sürer ve hastanın test için dar bir boru içerisinde uzanması gereklidir.Bu durum, kapalı alan korkusu bulunan kişilerde kısıtlama ve üzüntü hissine yol açabilmektedir.

Makine, aynı zamanda çok yüksek ve uğultu sesler çıkarır, ancak bazı yerlerde bunu engellemek amacıyla kulaklıkla müzik verilir.

 

Göğüs Röntgeni

 

Bu test, kolorektal kanserin akciğerlere yayılmış olup olmadığını görmek amacıyla yapılabilir.

 

Pozitron Emisyon Tomografi (PET) Taraması

 

Bu testte, damara bir tür radyoaktif şeker verilir.Belirli bir süre boyunca şeker, vücut içerisinde hareket eder ve kanser hücreleri tarafından emilir.

Daha sonra, özel bir kameranın radyoaktiviteyi tespit edebildiği PET makinesinin içerisine alınırsınız.Kanser hücreleri ,çok miktarda şekeri emdiğinden resimlerde koyu renkli “sıcak bölgeler” olarak görülürler.PET, tüm vücudunuzu inceler ve doktor, kanserin yayıldığını düşündüğünde, ancak nerede olduğunu bilmediğinde yararlıdır.

Özel makineler PET ve CT taramasını aynı anda yapabilirler (PET/CT olarak adlandırılır).Bu şekilde doktorun PET taramasındaki sıcak bölgeleri CT taramasından elde edilen daha detaylı resimlerle karşılaştırabilmesine olanak sağlar.

 

Anjiyografi

 

Anjiyografi, kan damarlarını incelemek amacıyla çekilen röntgendir.Bu test için kan damarının içine ince bir boru (kateter adı verilen) yerleştirilir ve incelenmesi gereken alana ulaşıncaya kadar hareket ettirilir(Boru yerleştirilmeden önce cilt uyuşturulur).

Daha sonra boya, kateter boyunca itilerek röntgen resimleri çekilir.Resimler çekildikten sonra kateterçıkarılır.Cerrahlar bazı durumlarda bu testi karaciğere yayılan kanserin yanında bulunan kan damarlarını göstermek amacıyla kullanırlar.

Bu şekilde cerrahların, kanserin alınıp alınmayacağına karar vermelerine ve böyle bir durumda ameliyatıplanlamalarına yardımcı olabilir.

 

Son Tıbbi Değerlendirme: 05/06/2012

Son Düzenleme: 17/01/2013

 

 

Kolorektal Kanser Evrelemesi

Evreleme, kanserin ne kadar yayıldığını bulma sürecidir. Tedaviniz ve iyileşme olasılığı kanserinizin evresine bağlı olduğundan, bu çok önemlidir.Kanserin başlangıcında, ameliyat gereken tek işlem olabilir.Daha ilerlemiş kanserlerde kemoterapi veya radyasyon terapisi gibi diğer tedavi yöntemleri de kullanılabilir.

Kolorektal kanser evrelemesinde birden fazla sistem bulunmaktadır. Bazılarında rakamlar ve diğerlerinde ise harfler kullanılır. Ancak, tüm sistemlerde kanserin kolon veya rektum duvarının tabakalarından yayılmasını açıklar.Aynı zamanda, kanserin yakın ve uzak organlara yayılmış olup olmadığını dikkate alırlar.

 

Evreler genellikle I ile V (1-4) arasında Roma rakamları kullanılarak etiketlenir.Kural olarak, rakam, ne kadar küçükse kanser, o kadar az yayılmıştır.Evre IV (4) benzeri yüksek bir rakam, daha ilerlemiş kanser anlamına gelir.

 

Kolerektal kanser için 2 tür evreleme bulunmaktadır:

 

·         Klinik evre,doktorunuzun, fiziksel muayene, biyopsi ve yapılan görüntüleme testlerinin sonuçlarına uygun şekilde hastalığın ilerleme derecesini en iyi şekilde tahmin ettiği evredir.

 

·         Daha önce ameliyat geçirmişseniz, doktorunuz klinik evre ile aynı faktörlere dayanan, ek olarak cerrahi uygulama sonucunda bulunan patolojik evreyi tahmin edebilir.

 

Bazı durumlarda, klinik ve patolojik evreler farklı olabilir. Doktor, ameliyat sırasında görüntüleme testlerinde görülmeyen bir yerde kanser tespit edebilir.Bu durumda kanser, daha ileri patolojik evrede olabilir.

 

Kolorektal kanserli hastaların çoğu ameliyat olduğundan, bu kanserin yayılma derecesini tanımlamak amacıyla sıklıkla patolojik evre kullanılır. Patolojik evrelemenin klinik evrelemeden daha doğru olma olasılığı yüksektir.

 

Kolorektal Kanserin Derecesi

 

Hayatta kalma olasılığını etkileyen diğer bir faktör, kanserin derecesidir.Derece, kanserin mikroskop altında normal kolorektal dokuyla ne kadar benzer göründüğünün açıklamasıdır.

 

Düşük derece, dokunun normal göründüğü, yüksek derece, dokunun daha az normal göründüğü anlamına gelir.Çoğu zaman, yüksek dereceli kanserlerin sonucunun tahmin edilmesi, düşük dereceli kanserler kadar iyi değildir.Doktorlar, dereceyi zaman zaman bir hastaya cerrahi işlem sonrasında kemoterapi ile birlikte daha fazla tedavi uygulanmasına karar vermede kullanırlar.

 

Son Tıbbi Değerlendirme: 06/05/2012

Son Düzenleme: 01/17/2013

Tüm bu bilgiler American Cancer Society sitesinden alınmıştır. http://www.cancer.org/index

AYIN VİDEOSU

Meme kanserinde erken tanı ve bilmek istediğiniz herşey.

Diğer Videolar

YALNIZ DEĞİLSİNİZ

Hikayelerimizi Paylaşalım

Haydi Sende Paylaş