KANSER > KANSER TÜRLERİ ► Cilt Kanseri ► Cilt lenfoması nedir?

Cilt lenfoması nedir?


Lenfoma, vücudun bağışıklık sisteminin bir parçası olan, lenfosit adı verilen hücrelerden başlayan bir kanser türüdür.Lenfositler, lenf düğümleri ve lenfoid doku (dalak, kemik iliği ve cilt dahil diğer bazı organlar gibi) içerisinde bulunur.

Lenfomanın 2 ana tipi bulunur.

 

·         Hodgkin lenfomu (ayrıca, Hodgkin’s lenfoması, Hodgkin hastalığı veya Hodgkin’s hastalığı olarak da bilinir).

 

·         Tüm cilt lenfomları dahil tüm diğer lenfomaları kapsayan Hodgkin’solmayan lenfoma (ayrıca, Hodgkin olmayan lenfoma, NHL veya bazen yalnızca lenfom olarak da bilinir).

 

Hodgkin olmayan lenfom, yalnızca ciltte (diğer organ veya dokular) başladığında cilt lenfoması (orkutanöz lenfoma) olarak adlandırılır.Lenf düğümleri veya vücudun diğer bir yerinde başlayan ve daha sonra cilde yayılan lenfomalar, cilt lenfoması olarak kabul edilmez (ciltte başlamadığı için).

 

Hodgkin ve Hodgkin olmayan lenfomalar, hareket, yayılma ve tedaviye cevap verme şekilleriyle farklılık gösterir.Doktorlar, genellikle kanser hücrelerine mikroskop altında bakarak aralarındaki farkı söyleyebilmektedir.Bazı durumlarda, ayırt edilebilmeleri için hassas laboratuvar testleri gerekebilir.

 

Lenf sistemi ve lenfoid doku

 

Vücuttaki lenf sistemi hakkında bilgi sahibi olmak, lenfomayı anlamaya yardımcı olacaktır.

 

Lenf sistemi (lenfatik sistem olarak da bilinir), lenfoid doku, lenf damarları ve lenf adı verilen berrak bir sıvıdan meydana gelir.Lenfoid doku, vücudun her yerinde bulunur ve vücudun enfeksiyonlarla mücadele etmesine yardımcı olmak için birlikte çalışan farklı bağışıklık sistemi hücrelerini içerir.

 

Lenfositler

 

Lenfoid dokudaki hücrelerin çoğu, bir tür beyaz kan hücresi olan lenfositlerdir.Lenfositlerin 2 ana türü, B lenfositleri (B hücreleri) ve T lenfositleridir (T hücreleri).

 

B lenfositleri: B hücreleri, normalde antikor adlı proteinleri üreterek vücudun mikroplara (bakteri veya virüsler) karşı korunmasına yardımcı olur.Antikorlar, mikroplara yapışır ve daha sonra antikor kaplı mikropları çevreleyen ve parçalayan diğer bağışıklık sistemi hücrelerini harekete geçirir.

Antikorlar bakterileri öldüren bazı kan proteinlerini harekete geçirir.

 

T lenfositleri: Herbiri özel bir göreve sahip olan farklı T hücreleri bulunmaktadır.Bazı T hücreleri, vücudu virüs, mantar ve bazı bakterilere karşı korumaya yardımcı olur.Örneğin, virüs bulaşan hücreleri tanır ve onları yok ederler.Bunlara ek olarak, T-hücreleri sitokin adı verilen maddeler de salgılar. Sitokinler enfekte hücreleri parçalarve diğer türdeki beyaz kan hücrelerini harekete geçirir.

 

T hücrelerinin bazı türleri, diğer bağışıklık sistemi hücrelerinin aktivitesini hızlandırmaya veya yavaşlatmaya yardımcı olur.

 

Lenfositlerin her iki türü de lenfoma hücrelerine dönüşebilir.Genel olarak, Amerika Birleşik Devletleri’nde B-hücreli lenfomalar T-hücreli lenfomalardan çok daha fazla yaygın olarak görülür.Ancak,ciltte T-hücreli lenfomlar B-hücreli lenfomlardan çok daha fazla yaygındır. Her bir lenfosit türünden farklı lenfoma türleri gelişebilir.

 

Doktorlar, yüzeylerindeki bazı proteinleri ve DNA yapılarındaki bazı özellikleri tespit eden laboratuvar testlerini kullanarak B-hücreleri ve T-hücreleri arasında ayrım yapabilirler.Aynı zamanda, bu laboratuvar testleri yoluyla B-hücresi ve T-hücresi gelişiminin farklı aşamaları tanımlanabilmektedir.

 

Bu bilgi önemlidir, çünkü kanser hücreleri her türdeki lenfomakanseri için belirli bir gelişim aşamasındaki normal lenfositin özel bir türünü anımsatma eğilimi gösterir. Kişinin lenfoma türünün bulunması, tedavi seçeneklerinin belirlenmesine yardımcı olur.

 

Lenfoid Doku

 

Lenfositlerin çoğu, vücudun her yerinde küçük, fasulye büyüklüğünde bağışıklık hücreleri toplulukları olan lenf düğümleri içerisindedir.Lenf düğümleri, lenfatik (veya lenf damarları) adı verilen kan damarlarına benzer ince kanallar vasıtasıyla birbirine bağlıdır.Lenf damarları, lenfositleri içeren renksiz, sulu bir sıvı (lenf) taşırlar.

 

Lenfosit toplulukları, lenf düğümlerinin yanında aşağıdakiler de dahil olmak üzere vücudun birçok yerinde bulunabilir:

 

·         Dalak

 

·         Kemik iliği

 

·         Timüs

 

·         Adenoid ve tonsiller

 

·         Sindirim sistemi

 

·         Cilt

 

·         Diğer organlar

 

Lenfomalar, vücudun lenfoid doku içeren herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir.

 

Bazı kanser türleri – örneğin, akciğer veya kolon kanseri -, lenf düğümleri gibi lenf dokusuna yayılabilir.Ancak, bu yerlerde başlayan ve lenf dokusuna yayılan kanserler, lenfoma değildir.

Son Tıbbi Değerlendirme: 14/03/2013

Son Düzenleme: 14/03/2013

Tüm bu bilgiler American Cancer Society sitesinden alınmıştır. http://www.cancer.org/index

AYIN VİDEOSU

Meme kanserinde erken tanı ve bilmek istediğiniz herşey.

Diğer Videolar

YALNIZ DEĞİLSİNİZ

Hikayelerimizi Paylaşalım

Haydi Sende Paylaş