KANSER > KANSER TÜRLERİ ► Cilt Kanseri ► Cilt kanseri nedir?

Cilt kanseri nedir?


Cilt kanserlerinin 2 ana türü bulunmaktadır:

Keratinosid kanserler (bazal ve skuamöz hücreli cilt kanserleri) ve melanomlar.

 

·         Bazal ve skuamöz hücreli cilt kanserleri, açık farkla en sık görülen cilt kanserleridir.Bunlar, ciltteki en yaygın hücreler olan keratinosid olarak adlandırılan hücrelerden ortaya çıkar.

 

·         Melanomlar, cilde rengini veren kahverengi pigmenti üreten hücreler olan melanositlerden gelişen kanserlerdir.Melanositler iyi huylu (kanser olmayan) cilt benleri olarak adlandırılan oluşumları meydana getirebilir.

 

Cilt kanserlerinin çok daha az yaygın olan diğer türleri de bulunmaktadır.

 

Doktorların cilt kanserinin türünü ayrıca belirtmeleri önemlidir, çünkü farklı şekilde tedavi edilirler.Buna ek olarak, melanomların, bazal ve skuamöz hücreli cilt kanserlerle benzer görüntüye sahip olduklarını bilmeniz önemlidir.Bu durum, en kolay tedavi edildikleri zaman olan en erken aşamada bulunmasına yardımcı olabilir.

 

Bazal ve skuamöz hücreli cilt kanserleri (keratinosid kanserler)

 

Bazal ve skuamöz hücreli cilt kanserleri, açık farkla en sık görülen cilt kanserleridir. Keratinosid olarak adlandırlan cilt hücrelerinden gelişir.  Bazal hücreli ve skuamöz hücreli kanserler, esas olarak baş ve boyun gibi güneşe maruz kalan vücut bölümlerinde bulunur.Bu kanserler kişinin güneşe maruz kalma miktarı ile çok yakından ilişkilidir.

 

Bazal ve skuamöz hücreli kanserlerin vücudun diğer bölgelerine yayılmış ve hayatı tehlike haline gelmesi olasılığı, melanomlara oranla çok daha azdır.Ancak yine de teşhis edilmeleri ve erken tedavi edilmeleri önemlidir.Tedavi edilmediklerinde, çok fazla büyüyebilir, dokulara ve organlara yayılarak yara izleri, deformite ve hatta vücudun bazı bölgelerinde fonksiyon kaybına neden olabilirler.Bu kanserlerin bazı türleri (özellikle skuamöz hücreli kanser), tedavi edilmediklerinde yayılabilir ve nadiren ölümcül sonuçlara yol açabilirler.

 

 

Melanomlar

 

Melanomlar vücudun herhangi bir yerinde görülebilir, ancak belirli yerlerde ortaya çıkma olasılıkları daha yüksektir.Gövde (göğüs ve sırt), erkeklerde en sık görülen bölgelerdir.Kadınlarda, bacaklar en yaygın görülen bölgedir. Boyun ve yüz yaygın olarak görülen diğer bölgelerdir.

 

Melanomlar, bazal ve skuamöz hücreli cilt kanserleri kadar yaygın değildir, ancak çok daha ciddi olabilir.Bazal ve skuamöz hücreli kanserlerde de olduğu gibi melanomlar, erken aşamalarında çoğu zaman tedavi edilebilirdirler.Ancak, tedavi edilmezlerse, vücudun diğer gölgelerine yayılma olasılıkları yüksektir ve tedavi edilmeleri zor olabilir.

 


Son Tıbbi Değerlendirme: 20/09/2012

Son Düzenleme: 25/01/2013

Tüm bu bilgiler American Cancer Society sitesinden alınmıştır. http://www.cancer.org/index

AYIN VİDEOSU

Meme kanserinde erken tanı ve bilmek istediğiniz herşey.

Diğer Videolar

YALNIZ DEĞİLSİNİZ

Hikayelerimizi Paylaşalım

Haydi Sende Paylaş