KANSER > KANSER TÜRLERİ ► Cilt Kanseri ► Güneşten Korunma Testi

Güneşten Korunma Testi


Güneşten Korunma Testi

Güneşten Korunmada IQ Değeriniz Kaç?Güneşten korunma yalnızca tatil amaçlı değildir.Her gün güneşten korunuyor musunuz? Amerikan Kanser Derneği’nin 9 soruluk testini yapın ve öğrenin.

 


 


1

Normal rutinim (iş, işe arabayla gitme, hobiler ve tatiller gibi) açık hava faaliyetlerini içermediğinden cilt kanseri olmam.

 

 

Doğru

Yanlış


Doğru Cevap, Yanlış’tır.

Dermatologlar, tüm yıl boyunca kısa süreli güneşe maruz kalmanın açık ciltli insanlara çok ciddi zararlar verebileceğini söylemektedir.  Buna ek olarak, güneşin ultraviyole (UV) ışınlarının bir kısmı pencereden geçebilir, bu nedenle güneşin en yoğun olduğu 10:00-16:00 arasında araba kullanmak ve hatta pencerenin kenarında oturmak güneşin doğrudan üzerinize gelmesi cildinizi zararlı UV ışınlarına maruz bırakabilir. 

Hergün bu şekilde güneşe maruz kalmak birbirine eklendiğinde skuamöz hücreli cilt kanserine yol açabilir. Melanom kadar tehlikeli olmamasına rağmen, skuamöz hücreli cilt kanseri çok daha fazla yaygındır ve vakaların sayısı her geçen yıl artmaktadır.


2

Eşim, yılda yalnızca bir veya iki kez futbol maçına gitse bile (ve yanmasına rağmen!), güneş koruyucu kullanmalıdır.

 

 

Doğru

Yanlış


Doğru Cevap, Doğru’dur.

Birçok kişi, arada sırada güneşte yanmanın ZARARSIZ olduğunu düşünmektedir; ancak çalışmalar arada sırada kuvvetli güneş ışığına maruz kalmanın bile en ciddi cilt kanseri olan melanom riskini artırdığını göstermektedir.


3

Güneş koruyucu kullanıyorum, istediğim kadar güneşte kalabilirim.

 

 

Doğru

Yanlış


Doğru Cevap, Yanlış’tır.

Güneşte saatlerce kavrulmak, güneş koruyucu kullansanız bile mantıklı değildir. Bu ürünler ultraviyole (UV) ışınlarından tam koruma sağlamaz. Amerikan Kanser Derneği, insanların gölgede durmasını ve günün ortasında güneşte durma süresini kısıtlamasını önermektedir. Bunlara ek olarak gömlek giymeli, geniş kenarlı şapka takmalı, 15 veya üzerinde koruma faktörlü (SPF) güneş koruyucu kullanmalı ve en azından 2 saatte bir yeniden uygulamalıdır.  Bütün bunlardan sonra, gözünüzü korumak için güneş gözlüklerinizi takmayı unutmayın.


4

30 SPF etiketli bir güneş koruyucu, UV radyasyonunu 15SPF  etiketli koruyucuya oranla 2 kat fazla engeller.

 

 

Doğru

Yanlış


Doğru Cevap, Yanlış’tır.

Güneş Koruma Faktörü (SPF), doğru güneş koruyucuyu uygulamanız durumunda, ürünün cildinizi ne kadar süreyle yanmaktan koruyacağını açıklar. Çok açık tenli insanlar, güneşli bir günde yaklaşık 15 dakika içinde yanmaya başlarlar, 15 faktörlü bir güneş koruyucu kullanmak (doğru olarak uygulandığında ve yenilendiğinde), güneş yanığını yaklaşık 225 dakika (güneş yanığına kadar 15 faktör x 15 dakika = 225) veya 3 saat ve 45 dakika önleyecektir.


30 faktörlü bir güneş koruyucu, cildi yanmaktan 450 dakika (30 x 15 = 450) veya 7 saat 30 dakika süreyle korumalıdır. Yüzüyorsanız veya terliyorsanız güneş koruyucusunu 2 saatte bir ve hatta daha sıklıkla yeniden uygulamanız gerektiğini unutmayın. UVB ve UVA ışığını engelleyen geniş spektrumlu bir ürün seçin ve çok miktarda kullanın.


 

 

5

Çocukların üzerine birkaç saat sonra bir tişört giydirmek, yüzleri, kolları ve bacaklarına güneş koruyucuyu yeniden uygulamak koşuluyla bütün gün havuzda kalmalarına izin vermek güvenlidir.

 

 

Doğru

Yanlış


Doğru Cevap, Yanlış’tır.

UV ışınları özellikle ıslakken beyaz pamuklu tişörtten kolaylıkla geçebilir. Islak, açık renkli tişörtler yalnızca 4 faktörlük bir güneş koruyucu kadar koruma sağlayacaktır -- kesinlikle gün boyu yeterli olmayacak ve ACS tarafından önerilen 15 faktörün çok altında olacaktır. Daha iyi giyim seçenekleri koyu renkler, sıkı dokunmuş kumaşlar, özel işlemden geçirilmiş giysiler ve mayolardır. Güneşten koruyucu giysiler, genellikle spor ürünleri mağazalarında bulunur. Günün en sıcak saatlerinde gölgede bulunmak da başka bir seçenektir.6 aydan daha küçük bebekler için gölge, güneşten koruyucu giysiler ve şapkalar en iyisidir. Son çare olarak, çocuk doktorları yüz ve ellerin arkaları gibi küçük bölgelerde çok az miktarda güneş koruyucu kullanılabileceğini söylemektedirler.


6

Suya dayanıklı güneş koruyucuyu hangi sıklıkla yeniden uygulamak gerekir?

 

 

2 saatte bir veya daha sık.

Terledikten veya yüzdükten sonra.

Havlu ile kurulandıktan sonra.

Yukarıdakilerin hepsi.


Doğru Cevap, Yukarıdakilerin hepsi’dir.

En iyi sonuç için, güneş koruyucuların yaklaşık olarak 2 saatte bir veya daha sık olarak yeniden uygulanması gerekir, ancak etiketi kontrol etmeyi unutmayınız. “Su geçirmez” etiketli güneş kremleri yüzerken veya terlediğiniz zaman sizi yanmaktan korumayı amaçlar, ancak etkisi yalnızca 40 dakika sürebilir. Aynı zamanda, güneş koruyucusunun havluyla kurulandığınızdagenellikle silindiğini unutmayın.


 

 

7

Solaryum salonunda “bronz alt tene” sahip olmak, bu yaz plaja gittiğimde oluşabilecek güneş yanıklarını önlemenin iyi bir yoludur.

 

 

Doğru

Yanlış


Doğru Cevap, Yanlış’tır.

Uzmanlarımız, “bronz alt tenin” güneş yanıklarına karşı çok az koruma sağladığını söylemektedir. Aslında bronz alt ten, cildinizi gerektiği şekilde korumadan dışarıda daha uzun süre kalmayı tercih ettiğinizden cildinizin yanma olasılığını artırabilir.


Ayrıca, bronzlaşmanın kendisi de cilde zarar verir. Sizin görmediğiniz şey, her bronzlaştığınızda ve yandığınızda cildin derin tabakalarında biriken UV zararıdır. Solaryum yatağı ve lambası kullanmayın. “Güvenli bronzluk” diye bir şey yoktur.


8

Güneş koruyucu ile ilgili en yaygın (ve acı verici!) iki hata hangisidir?

 

15 faktörün altında güneş koruyucu seçmek ve kaybolan noktalar.

Çok az kullanmak ve yeniden uygulamak için çok uzun süre beklemek.


Doğru Cevap, Çok az kullanmak ve yeniden uygulamak için çok uzun süre beklemektir.Ortalama bir yetişkinin kollarını, bacaklarını, boynunu ve yüzünü kapsayacak şekilde yaklaşık 28 gram güneş koruyucusu (bir avuç dolusu) kullanmalıdır. En iyi sonuçlar için, güneş koruyucusu, yüzdüğünüzde veya terlediğinizde en azından 2 saatte bir ve hatta daha sık olarak yeniden uygulanmalıdır. “Su geçirmez” etiketli ürünler, yüzdüğünüzde veya terlediğinizde bile en az 80 dakika boyunca koruma sağlayabilir. “Suya dayanıklı” ürünler yalnızca 40 dakika koruma sağlayabilir.
 


Güneşte, mümkün olduğunca güvenli olmak amacıyla güneş koruyucusunu çok fazla miktarda ve sıklıkta kullanın.


9

Şimdi hepsini özetleyelim. Havuz kenarında kitap okuduğunuz bir öğleden sonra, güneş koruyucusunu 12:00’da uyguladınız. Öğleden sonra 14:00’da aşağıdakilerden hangisi cildinizi en iyi şekilde koruyacaktır?

 

 

Uzun, pamuklu bir güneş giysisi giymek

Gölgeye geçmek

Güneş koruyucusunu yeniden uygulamak


Doğru Cevap, Gölgeye geçmek’tir.

3 eylemin tamamı yardımcı olmasına rağmen, bu durumda günün ortasında güneşten kaçmak en iyi seçimdir. Güneşin en sıcak olma eğilimi gösterdiği saatler olan 10:00 ile 16:00 saatleri arasında, gölge aramak cilt kanserinin önlenmesinde önemli bir konudur.

 

Güneş giysileri, pamuktan yapıldıkları için UV radyasyonunu çok az engeller. 4 faktörlü bir güneş koruyucusuna benzerdir. Örtünmek doğru bir fikir olmasına rağmen koyu renkler, sıkı dokular ve en azından 30 Ultraviyole koruma faktörü (UPF) etiketli giysiler iyi sonuç verecektir.

 


Güneş koruyucular, yoğun güneş ışığı altında kalma süresini uzatmak amacıyla kullanılmamalıdır. Güneş koruyucusu, cildinizi korumanın önemli bir parçası olmakla birlikte tam koruma sağlamaz.

 

Güneş koruyucusundan en iyi şekilde yararlanmak için UVA ve UVB ışınlarını engelleyen 15 veya daha yüksek faktörlü ürünleri seçerek en az 2 saatte bir yeniden uygulayın ve yetişkinler için en az 28 gram veya bir avuç dolusu kullanın.

Tüm bu bilgiler American Cancer Society sitesinden alınmıştır. http://www.cancer.org/index

 

 

AYIN VİDEOSU

Meme kanserinde erken tanı ve bilmek istediğiniz herşey.

Diğer Videolar

YALNIZ DEĞİLSİNİZ

Hikayelerimizi Paylaşalım

Haydi Sende Paylaş