KANSER > KANSER TÜRLERİ ► Prostat Kanseri ► Prostat Kanseri Nedir?

Prostat Kanseri Nedir?


Prostat

 

Prostat, yalnızca erkeklerde bulunan bir bezdir. Aşağıdaki resimde gösterildiği şekilde prostat, mesanenin hemen altında ve rektumun önünde bulunur. Prostatın büyüklüğü yaşa bağlı olarak değişir. Genç erkeklerde ceviz büyüklüğündeyken yaşlı erkeklerde çok daha büyük olabilir. İdrarı taşıyan boru (üretra) prostatın ortasından geçer. Prostat, spermi koruyan ve besleyen sıvının (meni) bir kısmını üreten hücreleri içerir.

 

Prostat doğumdan önce gelişmeye başlar ve bir erkek, yetişkin olana kadar büyümeye devam eder. Bu büyümeye, testosteron gibi erkek hormonları (androjenler olarak adlandırılır) neden olur. Prostat, erkek hormonları mevcut olduğu sürece genellikle aynı boyutta kalır veya yetişkinlerde yavaş yavaş büyür.

 

İyi Huylu Prostat Büyümesi (Hiperplazi)

 

Üretra etrafındaki prostatın iç kısmı, erkekler yaşlandıkça büyümeye devam edebilir. Bu durum, prostat, üretra üzerine baskı yapabildiğinden idrar sorunlarına yol açabilen BPH (iyi huylu prostat büyümesi) oluşmasına neden olur. BPH, kanser değildir ve kansere dönüşmez.

Ancak, bazı erkeklerde gerçek bir tıbbi sorun yaşanabilir. Tedaviye gerek duyulması durumunda, genellikle idrar akışına yardımcı olacak şekilde prostat küçültücü veya kasları gevşetici ilaçlar kullanılabilir. İlaçların yararlı olmaması durumunda, prostat transüretral rezeksiyon (TURP) gibi bir tür cerrahi uygulama gerekli olabilir.

 

 

Prostat Kanseri

 

Prostat içerisinde farklı türlerde hücreler bulunur, ancak hemen hemen prostat kanserlerinin tamamı bez hücrelerinde başlar. Bu tür kanser adenokarsinom olarak bilinir. (Buradaki bilgilerin geri kalanı yalnızca prostat adenokarsinomu ile ilgilidir).

 

Bazı prostat kanserleri hızla büyür ve yayılır, ancak prostat kanseri çoğu zaman yavaş ilerler. Otopsi çalışmaları, diğer hastalıklar nedeniyle hayatını kaybeden birçok yaşlı, erkekte (ve hatta genç erkekte) kesinlikle yaşamları boyunca bir soruna neden olmayan prostat kanseri bulunduğunu göstermektedir. Çoğu durumda, kendileri veya doktorları bu durumun farkında bile değildir.

 

Prostat kanseri öncesi olası değişiklikler

 

Kesin olarak bilinmese de, bazı doktorlar, prostat kanserinin prostat bezi hücrelerinin büyüklüğünde ve şeklinde meydana gelen çok küçük değişikliklerle başladığını düşünmektedir.

 

Prostatik intraepitel neoplazi (PIN)

 

Prostatik intraepitel neoplazide, prostat bezi hücrelerinin mikroskop altındaki görünümünde değişiklikler gözlenir, ancak hücreler esasen yerlerini korur - prostatın diğer bölgelerine (kanser hücrelerine benzer şekilde) yayılmış gibi görünmezler.

Bu değişiklikler, düşük dereceli (neredeyse normal) veya yüksek dereceli (anormal) olabilir. 50 yaşına ulaşan tüm erkeklerin hemen hemen yarısında prostatik intraepitel neoplazi (PIN) görülür.

 

Prostat kanserinde, düşük dereceli PIN’in önemi açık değildir. Prostat biyopsisinde düşük dereceli PIN bulunması durumunda, takibi yapılan hastalarda çoğunlukla herşey anormal birşeygörülmemiş gibi aynıdır.

 

Prostat biyopsisinde yüksek dereceli PIN tespit edilmesi durumunda, prostat dışında diğer bir bölgede kanser bulunma olasılığı %20 ile %30 arasındadır.

Özellikle ilk biyopside prostatın her bölümünden numune alınmadığı için doktorların, genellikle yüksek dereceli PIN bulunan erkekleri dikkatle izlemelerinin ve tekrar prostat biyopsisi yaptırmalarını önermelerinin nedeni budur.

 

Proliferatif inflamatuar atrofi (PIA)

 

Bu, prostat biyopsisinde dikkati çeken diğer bir bulgudur. Proliferatif inflamatuar atrofide, prostat hücreleri normalden daha küçük görünür ve bölgede inflamasyon belirtileri bulunur.

Proliferatif inflamatuar atrofi kanser değildir, ancak araştırmacılar, proliferatif inflamatuar atrofinin bazen yüksek dereceli proliferatif inflamatuar atrofiye veya bir olasılıkla prostat kanserine yol açabildiğini düşünmektedir.

 


Son Tıbbi Değerlendirme: 09/03/2012

Son Düzenleme: 17/01/2013

Tüm bu bilgiler American Cancer Society sitesinden alınmıştır. http://www.cancer.org/index

AYIN VİDEOSU

Meme kanserinde erken tanı ve bilmek istediğiniz herşey.

Diğer Videolar

YALNIZ DEĞİLSİNİZ

Hikayelerimizi Paylaşalım

Haydi Sende Paylaş